Na velikosti nezáleží


Jedním z nejrozšířenějších problémů, s nímž se setkávají technici téměř ve všech průmyslových odvětvích, je uvolňování svorníků a šroubů vlivem vibrací, vyvolaných během provozu. A uvolněné šrouby mohou způsobit celou řadu problémů. Proto musí být zajišťovače závitů nejlepším přítelem každého technika údržby. Nezáleží na tom, jestli pracujete se šrouby na velkých důlních nebo těžebních zařízeních, vystavených extrémním zátěžím a podmínkám okolního prostředí, nebo s drobnými šroubky na kuchyňském spotřebiči. Princip zajišťovače závitů je všude stejný.

Historicky první zajišťovače závitů, dnes pod značkou LOCTITE, byly vynalezeny profesorem Vernonem Krieblem roku 1953 v jeho sklepní laboratoři na Trinity College v Hartfordu v americkém státě Connecticut. Jsou to anaerobně vytvrzující lepidla, což znamená, že tvrdnou v nepřítomnosti kyslíku. Nesmíme přitom zapomenout na kontakt s ionty kovu na povrchu závitů. Z toho důvodu nemá nevytvrzený produkt, který byl ze spoje vytlačen, žádnou výpovědní hodnotu o vytvrzení lepidla uvnitř spoje – k přetoku lepidlu má přístup kyslík, a proto nevytvrdne nikdy. Přebytečné lepidlo stačí jen otřít a po dodržení předepsané doby vytvrzení je možné spoj zatěžovat.

Půvab zajišťovačů závitů spočívá v tom, že nejen drží upevňovací prvky na místě, ale zároveň předcházejí korozi. Každý, kdo někdy zkoušel vymontovat zkorodovaný šroub, tuto přednost jistě ocení. A v současné době jsou k dispozici zajišťovače závitů v tolika variantách, že nabízejí řešení prakticky pro jakýkoli problém. Stačí jen dobře znát potřeby své aplikace, například velikost závitu, potřebnou pevnost, nanesení před anebo po sestavení atd. Pokud spěcháte, tak můžete urychlit vytvrzení použitím aktivátoru.

Zajišťovače závitů se velmi snadno používají a od svého vynalezení již nesčetněkrát osvědčily svou spolehlivost. Používají je technici z celého světa – na vrtných plošinách, v jaderných elektrárnách, čistírnách odpadních vod, při stavbě lodí a v mnoha dalších náročných aplikacích. Stačí jen pár kapek.

A před nanesením zajišťovače závitů podle svého výběru nezapomeňte očistit svorníky a šrouby (platí pro všechna lepidla, zajišťovače závitů nevyjímaje).

Video: Montáž hydromotorů (vrtací stroje Herrenknecht)Zajišťování závitů
Klikněte zde

 


Navštivte náš YouTube kanál pro shlédnutí více videí
Klikněte zde